عوارض لیفت صورت 0 تا صد

لیفت صورت یک عمل زیبایی است که برای کاهش چین و چروک، افتادگی پوست و سایر علائم پیری صورت انجام می شود. این روش می تواند به نتایج شگفت انگیزی دست یابد و به افراد کمک کند جوان تر به نظر برسند. با این حال، مانند هر روش جراحی دیگری، لیفت صورت نیز عوارضی دارد. در این مقاله به عوارض لیفت صورت می پردازیم.

عوارض لیفت صورت - my face lift

عوارض جراحی لیفتینگ پوست صورت به دو بخش تقسیم می شود:

 • اثرات کوتاه مدت
 • اثرات بلند مدت

عوارض کوتاه مدت جراحی لیفت صورت

عوارض کوتاه مدت لیفت پوست صورت معمولاً طی چند روز، هفته یا ماه پس از جراحی از بین می رود. برخی از مشکلات عبارتند از:

 • تورم و کبودی

تورم شایع ترین عوارض لیفت صورت است. تورم در روز اول پس از جراحی بدتر می شوند و سپس به تدریج کاهش می یابند. تورم معمولا در عرض چند هفته از بین می رود و زخم ها در عرض چند ماه از بین می روند.

 • خونریزی بعد از جراحی

خونریزی یک عارضه نادر است که می تواند در حین یا بعد از جراحی رخ دهد. خونریزی حین جراحی معمولاً خفیف است و با کمپرس سرد می توان آن را کنترل کرد.

 • درد بعد از لیفت صورت

درد یک احساس طبیعی در صورت است. در مورد لیفت در روزهای اول بعد از جراحی بدتر می شود و به تدریج کاهش می یابد. برای کنترل درد ممکن است از داروهای ضد درد استفاده شود.

 • بی حسی صورت بعد از لیفت

بی حسی یک عارضه شایع لیفت است. بی حسی معمولا در ناحیه ای از صورت که تحت عمل جراحی قرار گرفته رخ می دهد. بی حسی معمول طی چند هفته یا چند ماه برطرف می شود.

 • خشکی پوست

خشکی پوست از دیگر عوارض لیفت صورت است. این عارضه معمولا در ناحیه ای از صورت که تحت عمل جراحی قرار گرفته است رخ می دهد. خشکی پوست معمولا طی چند هفته یا چند ماه برطرف می شود.

 • عفونت پس از لیفت صورت

عفونت یک عارضه جدی است که در حین یا پس از جراحی می‌تواند رخ دهد. عفونت معمولاً در ناحیه‌ای از صورت که تحت عمل جراحی قرار گرفته است رخ می‌دهد. عفونت معمولاً با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها قابل درمان است.

عوارض بلند مدت جراحی لیفت صورت

 • عدم تقارن صورت پس از کشیدن پوست با جراحی

عدم تقارن صورت یک عارضه نادر لیفت است. عدم تقارن صورت می‌تواند در نتیجه عدم مهارت جراح یا ترمیم نامناسب زخم رخ دهد. اگر عدم تقارن صورت پس از لیفت رخ داد، ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد.

 • اسکار بعد از لیفتینگ پوست صورت

اسکار یکی از عوارض لیفت صورت است که بسیار شایع می باشد. اسکار معمولاً در ناحیه‌ای از صورت که تحت عمل جراحی قرار گرفته است رخ می‌دهد. اسکار معمولاً با گذشت زمان بهبود می‌یابد، اما ممکن است همیشه کاملاً از بین نرود. برای کاهش ظاهر اسکار، می‌توان از درمان‌های موضعی مانند کرم‌های ترمیم‌کننده زخم یا لیزر درمانی استفاده کرد.

 • حساسیت پوست

حساسیت پوست معمولاً در ناحیه‌ای از صورت که تحت عمل جراحی قرار گرفته است رخ می‌دهد. حساسیت پوست ممکن است باعث قرمزی، خارش یا سوزش شود و معمولا با گذشت زمان بهبود می‌یابد، اما ممکن است همیشه کاملاً از بین نرود. برای کاهش حساسیت پوست، می‌توان از مرطوب‌کننده‌های ملایم و داروهای ضدالتهابی بدون نسخه استفاده کرد.

 •  از دست دادن حس در پوست

این عارضه بعد از جراحی می‌تواند در نتیجه آسیب به اعصاب صورت رخ دهد. از دست دادن حس در پوست معمولاً دائمی است.

 • نابودی عصب صورت

این عارضه بسیار نادر است و نابودی عصب می‌تواند باعث فلج یا بی‌حسی دائمی در ناحیه‌ای از صورت شود. نابودی عصب معمولاً دائمی است.

 • افتادگی پلک

این عارضه می‌تواند در نتیجه آسیب به عضلات یا عصب‌های کنترل‌کننده پلک رخ دهد. افتادگی پلک معمولاً با جراحی قابل درمان است.

آسیب دیدن عصب ها در عمل لیفت صورت

آسیب به عصب‌ها یکی از عوارض جانبی این عمل است که در صورت عدم انتخاب یک جراح با تجربه، اتفاق می افتد. این آسیب می‌تواند رگ‌های خونی، عصب‌ها، غدد بزاقی و سایر بافت‌های مهم را تحت تأثیر قرار دهد. آسیب به عصب‌های صورت اغلب به عنوان یکی از عوارض موقت جراحی لیفت مطرح می‌شود. این آسیب ممکن است عوارض دائمی نیز داشته باشد، اما به ندرت رخ می‌دهد.

علائم آسیب عصبی در طی جراحی ممکن است شامل گزگز، حساسیت و مشکلات در حرکت ماهیچه‌های صورت باشد. به همین دلیل، ممکن است برخی از حرکات مثل حرکت لب‌ها، پلک و ابرو به مدت یک ماه پس از جراحی با مشکل مواجه شوند. بنابراین، انتخاب یک جراح با تجربه و ماهر بسیار مهم است تا احتمال اینگونه عوارض کاهش یابد.

آیا می دانستید:

انتخاب یک متخصص مجرب در زمینه جراحی کشیدن پوست صورت می‌تواند به شما جلوه‌ای جدید از زیبایی و اعتماد به نفس بخشد؟ با انتخاب یک دکتر با تجربه و ماهر، شما به راحتی می‌توانید از نتیجه‌ای کاملاً طبیعی و همچنین ماندگاری طولانی مدت لذت ببرید. همچنین، با توجه به تکنیک‌های پیشرفته جراحی، می‌توانید از عوارض لیفت صورت جلوگیری کنید. بنابراین، بهترین جراح لیفت صورت نه تنها ظاهر شما را تغییر می‌دهد، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس و خوشحالی شما نیز خواهد شد.

خون مردگی یا هماتوم پس از لیفت

هماتوم یا خون مردگی، تجمع خون در خارج از رگ های خونی است که می تواند پس از هر عمل جراحی، از جمله لیفت صورت ایجاد شود. این عارضه شایع است و در حدود 1 تا 5 درصد از افراد تحت لیفت صورت رخ می دهد.

هماتوم ها می توانند در هر نقطه ای از صورت ایجاد شوند، اما بیشتر در نواحی که در حین جراحی بیشتر دستکاری شده اند، ایجاد می شوند.

فشار خون بالا، فعالیت‌های سنگین و ورزشی، همگی عواملی هستند که ممکن است باعث هماتوم شدن در زیر پوست پس از گذشت یک روز از جراحی شوند.

اگر میزان خونریزی در ناحیه جراحی زیاد نباشد، جای نگرانی نیست؛ زیرا با گذشت زمان، بهبودی خواهد یافت. با این حال، رعایت دقیق نکات مراقبتی بسیار اهمیت دارد. مصرف برخی داروها ممکن است این عارضه را تشدید کند، بنابراین بهتر است به جراح خود اطلاع دهید.

اگر با هماتوم شدید روبه‌رو شدید، باید به سرعت برای رفع آن اقدام کنید، زیرا عدم درمان ممکن است منجر به مشکلات جدی مانند عفونت، تیرگی پوست و مشکلات زیبایی شود. تخلیه خون لخته نیاز به مداخله متخصص دارد.

برای جلوگیری از هماتوم، باید از مصرف داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین یا ایبوپروفن خودداری شود.

چگونه عوارض لیفت صورت را کاهش دهیم؟

همانطور که گفته شد لیفت صورت ممکن است دارای عوارض موقت یا دائمی باشد؛ اما بهترین روش برای کاهش این عوارض یا پیشگیری از آن، انتخاب یک پزشک متخصص و با مهارت می باشد. در ادامه می بایست به مشورتی که پزشک متخصص به شما ارائه می دهد، توجه کرده و آن را جدی بگیرید. در برخی موارد پزشک به برخی بیماران می گوید که کیس لیفت صورت نیستند، (گزینه مناسب شما برای جوانسازی صورت لیفتینگ نیست) اما ایشان با اصرار این کار را انجام داده و در نتیجه شاهد عواقب آن نیز خواهند شد.

بنابراین نکاتی که برای که عوارض لیفت صورت باید تحت بررسی قرار گیرد شامل:

 • رعایت نکات مراقبتی و دستور پزشک
 • مصرف به موقع از دارو ها
 • مراجعه به یک متخصص با مهارت
 • توجه به مشاوره های ایشان
 • نوشیدن آب کافی
 • پرهیز از خم شدن
 • داشتن استراحت کافی
 • خوابیدن درست و اصولی (سر صاف باشد و بالاتر از گردن باشد)

سوالات متداول عوارض لیفت صورت

 1. آیا لیفت صورت منجر به جوش می‌شود؟ بله، این ممکن است رخ دهد. اگر با استفاده از داروهای ضد باکتریایی و مراقبت‌های مناسب، عفونت جلوگیری نشود، جوش‌ها ایجاد شده تا دو هفته پس از جراحی ممکن است باقی بمانند.
 2. آیا در لیفت صورت جای زخم بعد از عمل باقی می ماند؟ بله، در بیشتر موارد، جای زخم پس از عمل لیفت صورت باقی می‌ماند. این زخم‌ها معمولاً در محدوده‌هایی از چهره که از آن‌ها جراحی انجام می‌شود، قرار می‌گیرند، مانند محدوده پشت گوش‌ها و خط مویی. این زخم‌ها در طول زمان تراکم می‌یابند و معمولاً به مرور زمان کمتر و کمتر قابل مشاهده می‌شوند.

نتیجه گیری

لیفت صورت یک عمل جراحی با عوارض جانبی احتمالی است. با این حال، با انتخاب بهترین جراح لیفت صورت و پیروی از دستورالعمل‌های او، می‌توان خطر ابتلا به عوارض را کاهش داد.

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم تماس را پر کنید ما با شما تماس می گیریم

0 0 رای ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه